Dana Et Grubu

Büyükbaş hayvanlarımız tüm gerekli koşullarda kesiliyor ve sonra yine aynı özenle temizlenip paketleniyor. Gönül rahatlığıyla sofralarınızda tüketebileceğiniz şekilde hazırlanıyor.


Dana But

Bonfile, kontrfile, tranç, sokum, yumurta, nua, kontrnua, incik ve pençetayı kapsayan kısımdır. 2 kaburgalı olarak çeyreklenmiştir. Ortalama ağırlık 55 – 75 kg.’dır.


Dana Kısa But

Üzerinde kaval kemiği, incik kemiği ve çanak kemiği ile 5 adet değerli et (yumurta, sokum, kontrnua, nua, tranç) bulunan kemikli karkas bölümüdür.


Dana Kol

Dana karkasın ön koludur, antrikot, gerdan ve döş bölümlerinde oluşur. Çok lezzetli bir et olarak varsayılabilir. Bu şekilde veya kuşbaşı olarak tüketilmektedir.


Dana Orta Kemikli Kısa But

Dana Orta Kemikli Kısa But İçindekiler: Dana kısa butun incik ve çanak kemikleri alınmış halidir.

Muhafaza Şartları: 0 ile +4ºC'de 5 gün


Dana Kürek

Dana kolun kürek kısmının kemiksiz halidir.


Dana Gerdan

Genel olarak kıyma çeşitleri, dana sote, tas kebabı tarzı kısımlardan hazırlanır. Boyun omurları ve birinci göğüs omuru ve buna bağlı bulunan kaburga parçası arasından çıkan kemiksiz bir et çeşididir.


Dana Sokum

Dana sokum hayvanın but kısmından çıkar. But parçası 5 parçaya bölünür, bu 5 parça içerisinde en yumuşak ettir denebilir. Kontrfilenin devamıdır. Danada bel ile butun birleştiği kalça kısmıdır. Çok yumuşak bir ettir, kavurması çok güzel olur. Yağlısı ve mermerlisi yakalanabilirse, dinlendirildikten sonra mangalda da yapılabilir. But etinin kavurmaya en yatkın etidir.


Dana Yumurta

Dana budunda, diz ekleminin iç kısmından kalça eklemine doğru uzanan yumurta şeklindeki değerli ettir. Önerilen pişirme tekniği; Kavurma, sote yada yemeklik…


Dana Döş

Dana döş kemiksiz bir şekilde ve orta yağlı et olarak satışa sunulmuş olup, önerilen pişirme tekniği olarak; kıyma makinasından geçmiş olarak tüketilebilir.


Dana Kontranuar

Butun arka tarafında bacak kemiğinin gerisinde, yumurta ile nuar arasında yer alan kemiksiz et çeşididir.


Dana But İncik

Dana gövdesine ait kol ve but parçalarının uç kısımlarından çıkarılan et çeşididir.


Dana Pençeta

Arka çeyrekte but ve belin dışında kalan, karın boşluğu duvarını oluşturan, 12 ve 13. kaburga parçaları ve diyaframın bir kısmını içine alan et çeşididir.